To przedsięwzięcie wydarzyło się tym razem nie w Pieckach i jest owocem współpracy Fundacji ze szczycieńskim publicystą, literatem i bajkopisarzem Markiem Samselskim, który od kilku lat prowadzi na terenie całego kraju warsztaty bajkopisania dla dzieci.

Od jesieni 2014 zaczęły być one organizowane na Warmii i Mazurach. Wzięło w nich udział ponad 400 dzieci w wieku 5-12 lat, w wyniku czego powstało 20 bajek i prawie 100 ilustracji. Ponieważ jedynie nasz region nie doczekał się publikacji dorobku małych bajkopisarzy, powstał pomysł wydania warmińsko-mazurskiej antologii. Projekt zyskał dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach wspierania działań na rzecz animacji i edukacji kulturalnej.

Wydanie antologii o tytule „Pora na bajkę znad jeziora” nie było jedynym wydarzeniem projektu. Towarzyszyła mu idea upowszechnienia innej formy warsztatów – tym razem włączających rodziców i krewnych, tak aby zaczęły powstawać się nasze regionalne bajki rodzinne. Dlatego wydane bajki zostały sprezentowane małym autorom i ich rodzinom podczas Spotkań z Bajką Ożywioną w 8 miastach i gminach.

W spotkaniach uczestniczyła artystyczna obsada – młodzież z Enklawy Artystycznej w Pieckach pod przewodnictwem reżysera Pawła Kisiela. Poprowadzili oni wyjątkowe interaktywne inscenizacje teatralne, oparte na już powstałych bajkach, zachęcając tym samym małych i dużych widzów do wspólnej spontanicznej gry aktorskiej.

Poza bibliotekami i szkołami, które wzięły udział w projekcie, setka egzemplarzy naszych regionalnych bajek została przekazana Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie – partnera instytucjonalnego całego przedsięwzięcia. We wszystkich tych miejscach można je osobiście wziąć do ręki, wypożyczyć i przeczytać.

A oto gdzie ożyły dziecięce bajki:

Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie – 18 maja
Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynku – 18 maja
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie – 21 maja
Miejska Biblioteka Publiczna w Giżycku – 26 maja
Gminna Biblioteka Publiczna w Dźwierzutach – 2 czerwca
Przedszkole nr 20 w Olsztynie – 2 czerwca

Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 5 w Olsztynie – 10 czerwca
Miejska Biblioteka Publiczna w Kętrzynie – 11 czerwca
Miejska Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Warmińskim – 12 czerwca
Szkoła Świętej Rodziny w Olsztynie – 16 czerwca
Miejska Biblioteka Publiczna w Lubawie – 16 czerwca