„Czas krwi” – opowieść o miłości, honorze, walce i poświęceniu

Zadanie publiczne wspierane przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w obszarze Kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego

To filmowa inicjatywa młodzieży Z Enklawy Artystycznej, mająca na celu nie tylko wzmocnienie świadomości historycznej, ale rozbudzenie zainteresowania poszukiwaniem własnych życiowych historii w odległych mrokach średniowiecza.

Kilkoro młodych pasjonatów rekonstrukcji historycznej z Piecek i Mrągowa postanowiło pokazać, że etos rycerza jest jednocześnie nośnikiem prawd o nas – współczesnych. W 15-minutowej opowieści filmowej, osadzonej w XIII wieku na ówczesnych ziemiach pruskich, chcą poruszyć temat dorastania i stawania się mężczyzną, zdrady i honoru, walki o dobro i miłość w czasach krwi i śmierci. Scenariusz oparty jest na historii młodego najemnego wojownika, który dojrzewa do tego, aby winę bratobójstwa odkupić inną walką, tym razem nie za żołd, ale z miłości.

W realizację filmu zaangażowanych zostało aktorsko ponad 30 osób działających samodzielnie lub zrzeszonych w grupach rekonstrukcyjnych, z Mrągowa, Piecek, Szczytna, Olsztyna, Miłakowa, Brodnicy, Nowego Miasta Lubawskiego i Starogardu Gdańskiego.

Materiał do filmu był nagrywany między innymi w Sztumie, Brodnicy, Mrągowie, Nawiadach i Reszlu, przy wsparciu Miasta i Gminy Sztum, Grodu Foluszek z Brodnicy, Zamku Reszel i Siedliska Tagomago Nawiady.

Premiera filmu odbyła się 30 czerwca 2016r. w Centrum Kultury i Turystyki, podczas Mrągowskiego Przeglądu Filmów Niezależnych. Film spotkał się z pozytywną opinią licznej publiczności.

Projekt został sfinansowany ze środków Samorządu Warmińsko-Mazurskiego jako zadanie publiczne w obszarze „Kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego”