To był pierwszy i pionierski projekt nieformalnej grupy Enklawa Artystyczna, zrealizowany w roku szkolnym 2014/2015, dzięki programowi „Z PZU po lekcjach” Fundacji PZU. W małym pomieszczeniu Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji „Pegaz” w Pieckach młodzież stworzyła wyjątkowe miejsce. Wyremontowana przez nich Piwnica Pod Gwiazdami przez 10 miesięcy przyciągała swoim wystrojem i atmosferą młodszych i starszych. Tutaj każdego popołudnia po lekcjach spotykali się uczniowie gimnazjum i szkół średnich, aby pomagać sobie wzajemnie w nauce, pełniąc jedni dla drugich rolę mentorów i korepetytorów.

To tutaj również, podczas zajęć z psychologii i autoprezentacji, studenci Akademii poznawali, jak się uczyć skutecznie i jak ową wiedzę zaprezentować, a także brali udział w anglojęzycznych zabawach, quizach i grach terenowych. Ponadto Akademia Enklawy była to przestrzeń do rozwijania swoich pasji: został powołany zespół literacko-dziennikarski, który dwa razy wydał czasopismo „Za Maskami”, oraz ekipa filmowa, której finalnym dziełem jest krótkometrażowy film o Akademii i Enklawie: „Nakręć się do życia!”

Bo jak nie my to kto? - czyli II edycja Akademii Enklawy

W roku szkolnym 2014/2015 Akademia Enklawy z sukcesem wypełniła lukę w animacji środowiskowej młodzieży. Stała się miejscem wzajemnej pomocy w nauce, odkrywania zdolności i pasji (redakcja, teatr, studio filmowe), centrum wolontariatu artystycznego oraz inkubatorem inicjatyw. Ponad 100 uczniów z gimnazjum, szkół podstawowych i średnich skorzystało z Akademii. Na FB ponad 60 głosowało za kontynuacją. Oddźwięk społeczny okazał się szerszy: młodzież z sąsiedniego Mrągowa, zamiast przyjeżdżać do Piecek, zapragnęła mieć własną Akademię. W uznaniu dla takich rezultatów otrzymaliśmy ponowne dofinansowanie z Fundacji PZU, tym razem na dwie lokalizacje: w Pieckach i sąsiednim Mrągowie. Jednocześnie Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego powierzył Enklawie Artystycznej i Fundacji "ALE" wdrożenie pilotażowego programu wspierania inicjatyw młodzieżowych. Coraz większe zainteresowanie Akademią zaowocowało jej otwarciem także w mieście Działdowo - pod patronatem siostrzanej Fundacji Aktywnej Młodzieży (FAM). Tym samym na jesieni 2015r. działalność rozpoczęły już trzy Akademie!